Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

Faaliyetlerimiz

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK FAALİYETLERİ

                         Birliğimize bağlı F.T.S. Kooperatiflerine kayıtlı tarımsal işletme sahipleri ortak/üreticilerin, iyi tarım uygulamaları teknikleri konusunda bilgi sahibi olması, teknik ve yöntemler konusundaki ihtiyaçlarının zamanında ve yeterli düzeyde karşılanması, tarımdan girdi alan ve tarıma girdi veren kuruluşların ticari faaliyetleri çerçevesinde yapacakları çiftçi bilgilendirme faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslar kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca “Tarımsal Yayım Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik” Resmi Gazetenin 08.09.2006 tarih 26283 sayılı nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

                        Söz konusu Yönetmeliğin uygulanmasına dair 2011/14 sayılı Tebliğ, Resmi Gazetenin 26.03.2011 tarih 27886 sayılı nüshasında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

                       Bu doğrultuda kooperatifimiz ortaklarından 60 üreticiye tarımsal üretim faaliyetiyle ilgili danışmanlık hizmeti verilmektedir. Bu hizmeti yürütmek için bünyemizde 1 ziraat mühendisi çalışmaktadır. Yeşilova,Uğurlu,Karakaya mahallelerinde yürütülmekte olan Danışmanlık hizmetinde ki amaç fındık üretiminde verimi ve kaliteyi artırmak. Fındık bahçesinde hastalık ve zararlılarla mücade etmenin yöntemlerini üreticilerle beraber uygulamak. Bilinçsiz yapılan budama ve gübrelemenin önüne geçerek daha bilinçli şekilde budama ve gübrelemeyle verimde kaliteyi korumaka ve sürekliliği sağlamak amacıyla Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmeti verilmektedir.

                       Üretici ortaklarımıza kooperatifimizde yine gübre satışı yapılmaktadır. Yapılan bu uygulamayla gübrenin ne zaman nasıl uygulanması kooperatifimizde bulunan ziraat mühendisi tarafından üreticimize anlatılmakta ve daha bilinçli gübre uygulaması yapılmaktadır.

 

Tarım Danışmanı Sayısı

                        1

Danışmanlık Yapılan Üretici Sayısı

                        60

Danışmanlık Yapılan Toplam Alan(da)

                        980.887 da

Tarım Danışmanı Adı Soyadı: Ziraat Mühendisi Necip Fazıl ÇAKMAK

                       İletişim adresi:  necipfcakmak61@gmail.com